Таємні місця Одеси
Печерне місто.
Гори приваблюють людей протягом тисяч років. Гори служили людям і укриттям від ворогів і матеріалом для будівництва житла, які вони також просто вирубували в схилах гір. Тільки но подивіться на ці маленькі поселення і великі міста, зведені в горах, які створюють приголомшливі пейзажі. Скала Льва -Шрі-Ланка, Ронда — Іспанія, Каппадокії — Туреччина, Метеори — Греція, ну і звичайно ж печерне місто в Одесі на Шкодовий горі.
Матеріальні пам’ятки козацької доби в межах міста Одеси максимально представлені в районі Хаджібейського лиману.
У 1775 году після розорення Запорізької Січі одна з груп запорожців, що вийшла звідти, осіли на Одеському Пересипу, розраховуючі на заняття рибальством. Інша група осіла по балках Хаджібейського лиману, зоснувавши декілька селищ
Як розповідає краєзнавець Ольга, на початку позаминулого століття, в Одесі налічувалося всього кілька десятків кам’яних будинків. А перші будівельники, колишні кріпаки і козаки, мешкали, головним чином, в землянках. Був ще один тип житла — печери, вирубані у вапнякових скелях. Їх обладнали сходами, переходами, поличками, печами з димоходами. Іноді загальна площа «нор» досягала неймовірної по теперішній час метражу. І що найпрекрасніше — ніяких комунальних платежів. Будинки ці були дуже енергоефективними, тому що в їх далеких кімнатах температура (як і в катакомбах) цілий рік була на позначці 14-15 ° С.
Майже така ж температура взимку була й у кімнатах, що мають зовнішню стіну, адже товщина такої стіни зазвичай перевищувала один метр. Влітку ж в кімнатах з зовнішньою стіною було лише трохи прохолодніше, ніж на вулиці. Проблему водопостачання вирішували колодязі, розташовані як на вулиці, так і в самому печерному будинку.
З блоків вапняку складалися печі, які, як і стіни були обмазані таким же самим складом, яким обмазували мазанки. Крім печей такі будинки облаштовувалися так само димоходом і вентиляцією.
Але хто шукає, той знайде. Ми знайшли кілька печер і навіть вхід в катакомби. Правда, спуститися туди можна було, але ось повернутися назад дуже важко.
До речі, чому гора — «Шкодова»? Назву свою пагорб отримав від українського слова «шкода». Коли затоплювало Пересип, як це відбувається іноді і в наші дні, вереницям возів доводилося їхати по схилах гори — по камінню, через кущі, через що вози застрявали і часом ламалися. «Шкода, а не шлях», — казали візники.
Так і з’явилася на карті Одеси — Шкодова гора
Звивиста грунтова дорога до селища, яка до вподоби туристам, не подобається місцевим жителям. Одна справа піднятися пару раз для задоволення, інше — кожен день після роботи підкорювати Шкодову гору.
«Печерні будинки», розташовані в Одесі є унікальнім історічнім пам’ятником кінця 18 століття, яки потрібно зберегти як унікальну культурну спадщину козацької доби в Одесі.
Потрібно зробити все необхідне, щоб по закінченню років двадцяти, тутешня ідилія не канули в лету, а фото печерного селища немсталі історичним джерелом. Як одні з багатьох ….
Підготував спеціальний кореспондент «Ліга Інформ» — Олександр Харитонов